Admission List

 

BENSON IDAHOSA UNIVERSITY

P.M.B 1100

BENIN CITY

 

LIST OF SUCCESSFUL CANDIDATES OFFERED PROVISIONAL ADMISSION IN THE 2016/2017 ACADEMIC SESSION

 

FACULTY OF AGRICULTURE AND AGRICULTURAL TECHNOLOGY

 

AGRICULTURAL ECONOMICS AND EXTENSION SERVICES

S/N NAME SEX
1.        ABEL AARON M
2. SUNDAY WISDOM EMMANUEL M
3. OKUONGHAE JUDITH F
4. OGBONNA CYNTHIA F
5. OSEBOR ODUNAME AUSTIN M

 

AGRICULTURAL ECONOMICS AND EXTENSION SERVICES (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1 IDAHOSA SHARON WOYENGITARI F

 

ANIMAL SCIENCE

S/N NAME SEX
1. JOSEPH RINGPON M
2. UGEGE OGHENE OCHUKO F

 

 

FACULTY OF ARTS AND EDUCATION

ACCOUNTING EDUCATION

S/N NAME SEX
1. ASEMOTA PROMISE F
2. IGBOJIANYA PRECIOUS F

 

ACCOUNTING EDUCATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1 AKHIGBE EMMANUEL OSEMUDIAMEN F

 

AGRICULTURAL ECONOMICS EDUCATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1.        DOGUN JOSHUA ODAFE M

 

AGRICULTURAL EDUCATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1 IGBE OGHOSA VALERIE F

 

COMPUTER SCIENCE EDUCATION

S/N NAME SEX
1. GERMAN BENJAMIN M
2. OSAROBOMWEN JOY OSAMA F
3. OGBODU LUCY F

 

COMPUTER SCIENCE EDUCATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. DAULAMBO ROSE-HELEN F
2. GINIKANWA CHIJOKE NELSON M
3. ITSENEGBEMHE GIDEON ANOGIE M
4. OKOLOH MICHEAL IFEANYI M
5. RIMAMTEKI JOSEPH SOLOMON M

 

ENGLISH STUDIES

S/N NAME SEX
1. ASAMA HENRY E. M
2. OTUBU O. PRECIOUS F
3. ADEMU-ETEH EMMANUEL M
4. LOKO JANETOLUFUNMILAYO F
5. OBI EMMANUEL M
6. ODIA JOSHUA M
7. BROWN INIMABA ININA F
8. OCHOMA SYLVIA UNINUMA F

ENGLISH STUDIES (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1 AAR FAITH F
2. EGBEJULE DORCAS F
3. EGHAREVBA INFLUENCE EKOROWIRO M
4. IDIOWA ESTHER OKELEGHEL F
5. UHUNMWANGHO OWAMAGBE AUGUSTINA F
6. UTI MICHELLE EGUONO F

 

ENGLISH EDUCATION

S/N NAME SEX
1. EMETOROM CHINAZA RITA F
2. OSAREMWINDA MARY JANE F
3. PALMER DORCAS F
4. MGBACHI CHINWENDU F
5. BRIGHT YVONNE CHIAMAKA F
6. EIGBAREDON-PROMISE IZIEGBE F
7. OSEMWENKHA TRACY F

 

ENGLISH EDUCATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1 ETENMUA JUDE EJIKE M

 

ECONOMICS EDUCATION

S/N NAME SEX
1. ONYONYOR ISRAEL OKHUOMODE M
2. OKECHUKWU NNAEMEKA M

 

ECONOMICS EDUCATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. AIGBOMIAN ISIMEME CHRISTABEL F
2. OGBEBOR VICTORY IYOBOSA F
3. OGBOMO PRECIOUS F
4. AMEN IMAFIDON F
5. BAMIDELE FAITH F
6. EDITOR HENRIETTA F
7. EMILI MERCY EBERECHUKWU F
8. EVANS SOYE SOLOMON M
9. OGBEIDE EMMANUELLA OSARUMEN F
10. OHENHEN OSAZUWA M
11. RICHARD MELODY F

 

POLITICAL SCIENCE EDUCATION

S/N NAME SEX
1. GODSPOWER OBOSE SILAS F
2. IBRAHIM ISAH SILAS M
3. ADAZOR ANNE F
4. AMOS BLESSING D F
5. NOSA-EDEH MARVELOUS M

 

POLITICAL SCIENCE EDUCATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. ONAGHINOR IMUETINYAN F
2. AHAMBA PEACE NDABERECHI F
3. EBANEHITA ROSEMARY F
4. IIAWAGBON PRECIOUS IVIE F
5. OGBECHE RUTH OSARIEMEN F
6. OKEIBUNOR ALFRED CHINEMELUM M
7. OMOREGIE IKPONMWOSA SAMUEL M
8. ONAGHINOR IMUETINYAN DEBORAH F

 

INTERNATIONAL STUDIES AND DIPLOMACY

S/N NAME SEX
1. ABHIELE R. F
2. ADIARI OWAJI-OMAN GOGO M
3. ANURUME FAVOUR CHINWOKE F
4. NWOGU OLETTA GLADYS F
5. ODILI FUMNANYA RUTH F
6. OGBONNA IFEANYI WISDOM M
7. OKOTIE BESIDONE VALERIE F
8. ONOTA GERTRUDE O. F
9. ORITSEGBUBEMI LAURETTA ORITSE-ETEMI F
10. OSIKI OGHENETEGA  MARIAM F
11. SAMUEL ITOHAN DEBORAH F
12. SATURDAY ZIGANUBARI GLORY F
13. USHIE PRECIOUS I. F
14. IHEANACHO CHIDERA IFEDAYO F
15. IKPEBA SANDRA EFEMENA F
16. ODUWARE AISOSA PRECIOUS F
17. EDET EDIDIONG F
18. ENENDU CHINEMELUM M
19. GODSWILL .I. MICHEAL M
20. OKPE ESTHER ONMA F
21. UTO WINIFRED E. F
22. OKEKE OGECHUHWU ZITA F
23. EZIKA SOMTO CLEMS M

 

INTERNATIONAL STUDIES AND DIPLOMACY (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. ENAHORO MARY F
2. ERAIYOMA TESSY OGHENETEKEVWE F
3. OJIGHORO VANELLA ERHOVWO F
4. PETERS JUDITH ONYEISI F
5. CHIEMEKE CHINONSO FRANCIS M
6. ETOROMI SYLVESTER OMATSEYE M
7. EZEKIEL GATIDA QUEEN F
8. FADIPE EMMANUELLA ENIOLA F
9. IBEKWE MIRACLE ONYEDIKACHI M
10. IDEMUDIA ABIEYUWA RACHEAL F
11. IGHONMIEYETAN TOJU EMMA M
12. JACK IBINABO MARGARET F
13. OBIOKOR OSAZITA VICTORIOUS F
14. ODELI ADEYEYE MASON F
15. UTOMI CHUKWUAMAKA F
16. TENUMAH JOSEPH OLORU M

 

LIBRARY AND INFORMATION SCIENCE

S/N NAME SEX
1. MOHAMMED MOHAMMED LAWAL M
2. OZABOR E. SANDRA F
3. ENOSOREGBE KATE UYIOSA F
4. ERUTE .E. AKPEVWE F

 

FACULTY OF BASIC AND APPLIED SCIENCES

BIOCHEMISTRY

S/N NAME SEX
1. AIGBOSA ISAIAH M
2. DOKIWARI EUNICE TAMUNOBOMA F
3. OBANOR OMOSEFE O. F
4. OKEKE CHIKWADO M
5. OKON JOSEPH ITA M
6. CHIKEZIE CHIBUIKE BOB M
7. EFOSA-AJAYI IVIE NAOMI F
8. LIVINGSTONE ESTHER F
9. UWAGWU NGOZI MICHEELE F
10. CHIOBIOKOLO DANIEL M

 

BIOCHEMISTRY (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. IRIOWEN MERCY ONOSEFE F
2. OSAZUWA JENNIFER DAMILOLA F
3. PALMER BLESSING F

 

COMPUTER SCIENCE

S/N NAME SEX
1. EFEROBOME JOY EGUONO F
2. ERO ADESUWA F
3. ETAMESOR JUBRIL O. M
4. KELUBIA ERICA NNEKA F
5. OKEOWO MODUPEOLUWA O. F
6. OKONJI GOODNEWS M
7. OSUAN DIAMOND OWOSA M
8. OTAROGHEHE JUNIOR M
9. SHITTU WALE M
10. UDI OKIEMITIE O. M
11. UMUAKPOR OTHUKE PAUL M
12. USHIE JOAN ISENI F
13. UTI DANIEL CHUKWUWIKE M
14. UZOCHUKWU ROYAL EBUKA M
15. AKPASUBI MERCY OFURE F
16. EDOKPAYI BLESSING E. F
17. EIFEDIYI GAIUS OSELUMESE M
18. IWENZOA EMMANUEL O. M
19. NDETI MICHEAL G. M
20. ONWULI ONOCHIE CRUISE M
21. PITO PRINCE M
22. ROBINSON JOY F
23. AKPANESTHER MONDAY F
24. ENOBAKHARE ELOGHOSA M
25. ERIAMANTOE IGIE NELSON M
26. IKEM MERCY OGECHI F
27. JOSEPH EKEMINI CHARLES M
28. NWAOSA ALEX EMEKA M
29. OBERIFOH ELOGHOSA FAVOUR F
30. OFIKULU IFEAYNI M
31. OJO MARVELLOUS TIMILIHIN M
32. UDOM MERCY INI F
33. UFUOMA TREVOUR M
34. USMAN EROIGHE AYISHAT F
35. YELZUM WALBE KESNIEL M
36. YOUDEOWEI BREPI PREDISABOFA F

 

COMPUTER SCIENCE (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. OTTAH BENEDICT TUKUR M
2. OTONO OSEMUDIAMEN M
3. OSAGIE ISIUWA F
4. EBERECHUKWU LIGHT PRAISE. M
5. NWAONUMAH HAMILTON UZOMA M
6. OKPALA KINSLEY CHIJOKE M
7. OROH UFUOMA M
8. ABEKE ABRUVWIYO M
9. ADEOYE ADEJUMOKE F
10. AGUNDU GODSENT M
11. AKASA DESTINY URIEME F
12. AZAKA DAVID OGHENERUONA M
13. BENJAMIN JACKLYN ZIGE F
14. CHUKWUYEM-ALEH EMEKE ISRAEL M
15. EKHATOR OSARETIN M
16. FREDERICK-SIMON AYO DIDIER M
17. GEORGE DAVID OHIKHATEME M
18. IDIENUMAH AKOITHA KELVIN M
19. IGHODARO NELSON M
20. IREDIA EROMOSELE JOACHIM M
21. KINGSLEY-IYAYI OSATOHAMWEN PRESLEY M
22. MEBAGHANJE GODSWILL TORITSEFE M
23. MOMODU DAVID OZEMOYA M
24. NEWTON ANGELA F
25. NWEGBU IYESOGIE F
26. OBASUYI JOSHUA COURAGE M
27. OBOITE CHRISTIAN PAUL M
28. OKERE EMMANUELLA NWAKAEGO F
29. OMARE JEDIDIAH O. M
30. OMOBOGIE HARRISON OSAUYI M
31. OMOREGIE EFE MARVELLOUS M
32. OMOREGIE JOY OSARUEMEN F
33. OMOSEFE OSAYUWARE M
34. ONWUMELU OKECHUKWU DAVID M
35. ONYEBUEKE MAYOR UWANAOBONG M
36. ORUPABO ABIYE DAVID M
37. TUKOROGHA TERRY M
38. ECHEM ANTHONY UGOCHUKWU M
39. KINGSLEY-IYAYI OSATOHANMWEN PRESLEY M

 

 

GEOPHYSICS

S/N NAME SEX
1. OSAKUE OMORUYI EMMNUEL M

 

 

MATHEMATICS

S/N NAME SEX
1. INEGBEDION BLESSING F

 

 

MATHEMATICS (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. ODIOR FAITHFUL ABOSHIOKE F

 

MICROBIOLOGY

S/N NAME SEX
1. ATUMAH DOROTHY F
2. EBIREWANLU GLORY F
3. JOSIAH MARVELOUS F
4. MC ABRAHAM-INAJOR ANAM M
5. NWOSU CHIOMA JUDITH F
6. AGBONILE OSAZUWA M
7. IHEMENAM EBUKA M
8. ONWUBALILI FAITH C. F
9. OYEDEJI TOLULOPE A. F
10. ANENU LILY BLOSSOM F
11. AWALA BLESSING EBIERE F
12. BENEDE CLINTON TAMAROKORO M
13. FULUDU JOHNPAUL M
14. NOTOMA NATASHA OGHENERUKEWE F
15. PETERS WHITNEY MININI F
16. SIAWE IRIS PEREEBI F
17. UJAGBA OBIANUJU JOAN F

 

MICROBIOLOGY (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. AKPOARUERE JOY F
2. EDO WENDY AIMUANWOSA F
3. OKIEI AYODELE M
4. AIBUEDEFE EBENEZER OSAWESE M
5. EHIGIATOR QUEENSLY ISOKEN F
6. EWA MARVELLOUS FAITH F
7. IRO-EWEKA NOGHAMA F
8. JOHN REJOICE AISOSA F
9. KEDIENHON RAY EMOUBONUVIE M
10. MILLER OGHALE OGHENEOREVA M
11. OGEIFUN FRANCES OGHOSA F
12. OTOIDE FRANCES EBOSETALE F
13. UMARU ABUDUL JABBAR M

 

PHYSICS

S/N NAME SEX
1. EJAKPOVI EDCHRIS IGBUNU M
2. OVIRI EMMANUEL OGHENERUME M

 

FACULTY OF ENGINEERING

 

CIVIL ENGINEERING

S/N NAME SEX
1. AGAJERE OGHENEFEGOR M
2. EGHURUDJAKPOR EMMANUEL M
3. ORUWARI AYEBAKURO A. M
4. OSAKPAMWAN KINGSLEY M
5. HUTTON JOSHUA M
6. JONA SAMUEL INI M
7. ELUMAH MIRACLE JOSHUA M
8. OKUTE MARTINS A. M
9. USIOMON OBEHI STEPHANIE F

 

ELECTRICAL ENGINEERING

S/N NAME SEX
1. EVBOGBAI AUSTIN E. M
2. IGBUDU PRINCEWILL O. M
3. EGWUMBA EKENE MARVIN M
4. MORGAN ESTELLE ROFEM F
5. OTII CHRISTABEL E. F
6. UDOH EMAEDIONG ANDERSON M
7. UYANNE ELVIS ELUE M
8. AMAECHI SUCCESS S. M
9. OJIE FRANCIS JUNIOR M
10. OMORUYI AISOSA DAVIDSON M

 

MECHANICAL ENGINEERING

S/N NAME SEX
1. ANAYO TOCHI MICHAEL M
2. IDAHOSA O. KELVIN M
3. OGBE PRECIOUS M
4. OKUNGBOWA B. EGHOSASERE M
5. OGBEBOR FAVOUR M
6. IIESANMI DANIEL AYOMIDE M
7. OWEIBE FAITH DANIEL M
8. SUNNY EMMANUEL DOOBEE M
9. SYLVESTER FAITH BASSEY F

 

MECHANICAL ENGINEERING (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. NJIKA DESTINY M

 

 

FACULTY OF LAW

LAW

S/N NAME SEX
1. ABILA PRAISE SYLVANUS M
2. ADAMEN GENESIS OMONGIATE M
3. ADIBELI FELIX AZUBIKE M
4. AKPERI JOHN O. M
5. AKPODAMURE GIFT O. F
6. ALILE O. DESMOND M
7. ALOZIE CHUKWUEMEKA EMMANUEL M
8. AMADI CHIKARU OMEMEM M
9. ANTHONY CYNDI CHINAGOROM F
10. ASAMONYE ELVIS C. M
11. ASEKHAMEN MARTHA O. F
12. ASIEGBU CYNTHIA C. F
13. ATTAH GIFT E. F
14. AZUONWU EBERCHUKWU NORAH F
15. CHUKWUDI CHIDINMA F
16. DIACHI RICHARD M
17. EBI-DIKURO AYEBATARI F
18. EBINIMI AYEBAWANEMI F
19. EDIAGBONYA OSAZEE A. M
20. EFEIZOMOR PARAN UGOH F
21. EGHOBAMIEN OSAHENOGAE PEACE F
22. EGOH CLINTON OGHENERUEMU M
23. EGOH NELSON OGAGA M
24. EKO MARY OCHANYA F
25. EKPEKUREDE MERILYN F
26. EKROKPE OGHENEOVO F
27. ELAWEREMI A. EBIOTU F
28. EME RAPHAEL C. M
29. ENAHORO JENNIFER F
30. ENOSEGBE KELVIN E. M
31. ERAGA JACINTA ITOHAN F
32. EREKU MARY TSOLA F
33. ERHABOR FAITH F
34. ERHABOR KESIENA F
35. ESEGBA NATHAN IGHO M
36. ESEH-OKPU UFOMA P. F
37. ETON NOBLECHEER JOSEPH M
38. GODFREY OSILA ELFRIDA MIRACLE F
39. IBOROMA ISRAEL DAGOGO M
40. IGBRU FAVOUR OGHENETEGA F
41. IGOGO AVWEROSUOGHENE E. F
42. IKEGWURUKA OBIOMA CHIEMEZIE M
43. IKENWE UGOCHI CHINADINDU F
44. IMARHIAGBE O. HILLARY F
45. IYAYI OSAIVBIE PRINCELY M
46. JONATHANS ESTHER A. F
47. LEMEA-MBAGA NORNUBARI MIRACLE F
48. MBAKA FAITH UZOMAKA F
49. MEMBERE BOMA I. F
50. OBAYENDO O. PRAISE F
51. OBODO NGOZI IFEANYI F
52. ODJARENU BAWO EMMANUELLA F
53. OGADU SUNDAY OKUOMOSE M
54. OGBOLU NWAMAKA VIVIAN F
55. OGHENENYERHOVWO GODSTIME UMUKORO F
56. OJO-ESEMOKHAI ELLIOT M
57. OKACHI JUSTINA CHIKE F
58. OKPARA GIFECHUKWU F
59. OKWE MILLICENT NWANNEKA F
60. OLAOFE OYINKASOLA B. F
61. OMAJUGHO FAVOUR O. F
62. OMEBEYINJE EYEMISAN JOY F
63. OMEBEYINJE ORITSEMATOSAN P. F
64. OMEZI EBELE F
65. OMOKHAPUE OSIOMEGIE JOHN M
66. OMON-IRABOR O. OGHENEVWEDE M
67. OSADOLOR MOSES OROBOSA M
68. OSEMWENGIE O. GEORGE M
69. OTOBRISE ONOME HARRIET F
70. PUEGEREN EFEMENA F
71. SOTONYE-OGAN SOALA F
72. TONY-IKIBA TAMUNOTONYE B. F
73. UMEH OBY EDNA F
74. UMOLE MARIAN E. F
75. UMUZE SOPHIA LAWSON O. F
76. UWUIGBE JENNIFER F

 

 

FACULTY OF SOCIAL AND MANAGEMENT SCIENCES

ACCOUNTING

S/N NAME SEX
1. ADAMO OGBEDA DORCAS F
2. AYERE VICTOR EHINOME M
3. IMEH REBEKAH OKON F
4. ITAKISIN M. VIVIAN F
5. IYOHA PRECIOUS F
6. NMEBU THANKGOD K. M
7. OKON  MARY IDONGESIT F
8. OSUBELE PRAISE EJIRO F
9. CLINTON TARIBO ALBERT M
10. ELEMUO ANULIKA F
11. EMADU YVONNE F
12. KOROKOROSEI E. BLESSING F
13. MENE ENDURANCE F
14. ODUKUDU O. PEACE F
15. OGODO DINY KOME F
16. THOMAS EMMANUEL M
17. WAGWU WINIFRED A. F
18. EVANS ELOGHOSA DESTINY F
19. OLORI ALICE F
20. WENEGHAN TARELAYEFA T. F

 

ACCOUNTING (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. AISIEN FAITH OSAS F
2. NWEGBU IYESOGIE F
3. OSAROEYIN HAPPINESS NNEBUEHI F
4. KALU CHUKWUDIRE NNANA M
5. OSAROEYIN HAPPINESS NNEBUCHI F
6. OTUYA IFEOMA TRACY F
7. SUNDAY CATHRINE OCHANYA F
8. ODUMA PROGRESS OCHUKO F
9. REGHA UFUOMA MIRABELLA F

 

BANKING AND FINANCE

S/N NAME SEX
1. EDOBOR JULIET MERCY F
2. MEKE LESLIE ORITSETIMEYIN M
3. ARDEN DAVID M
4. OKUNBOR FAVOR SUCCESS M

 

BANKING AND FINANCE (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. ABILOGUN KENNETH M
2. AGBONIABOR JENNIFER AGBOHOSA F
3. IYAMABOR ODIANOSE EMMA M
4. ABILOGUN KENNETH EKIYORKE M
5 AGBONALAHOR JENNIFER AGBOHOSA F
6 AGIRI ONAJITE OVOVWERO M
7 ENEHIZENA EMMANUEL OMORUYI M
8 IYAMABO EMMANUEL ODIANOSE M
9 OGIOBA OSABUOHIEN KELVIN M

 

BUSINESS ADMINSTRATION

S/N NAME SEX
1.        ANAGHA ALLWELL EBIKI M
2.        EMMANUEL ABUNDANCE T. M
3.        NZELU REBECCA UCHECHI F
4.        CHUKWUNWENDU LOTANNA RAYMOND M
5.        EGBEDI JOSHUA O. M
6.        EMETE MICHELLE VOKE F
7.        ESEDEBE SONIA F
8.        MOSE BLESSING I. F
9.        OKOYA DENGIMOWEI J. M
10.    OSAWARU JEFFERY M
11.    POLLYN RAPHAEL I. M
12.    POLLYN ZADWEL I. M
13.    AMIEGHEMHEN .O.PAUL M
14.    ATAUWO VICTORY A. F
15.    AUGUSTINE AVWEKOSUO F
16.    LOFINMARKIN ROTIMI LAMIK M

 

BUSINESS ADMINSTRATION (DIRECT ENRTY)

S/N NAME SEX
1. AGBADA DANIEL IZUCHUKWU M
2. AGBADA DANIEL IZUCHUKWU M
3. BLANKSON MIRACLE MARO F
4. CHALOKWU AWELE PRECIOUS F
5. ENAIWU JENNIFER EFE F
6. IZALA OGHENEKOBIRUO EMMANUEL M
7. OSAGIE IVIE F
8. OSAYAMWEN OBASEKI GIFT M
9. KAIMA ERIC PEREKEBUNA M

 

ECONOMICS

S/N NAME SEX
1. HASSAN NABILA EBUNE F
2. MICHAEL MAXWELL M
3. OBABUEKI PEACE O. F
4. EKONG MFON MONDAY M
5. KALIO DENNIS T. M
6. NJOKU MAVIS KELECHI F
7. NNABUKO EMMANUEL O. M
8. ABHULIMEN OSEVWE MIRACLE M
9. AKHIDENOR M. OMOIGHO F
10. DAVID-JACOB SARAH F
11. ODIGIE DESTINY UWAGOSA M
12. OGIDIOWEI NOAH CHUKWUEBUKA M
13. SAIGHE WILLIE TAMARADOUBRA F
14. UDOINYANG VICTOR JUSTIN M

 

ECONOMICS (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. AJOBENA PRECIOUS E. M
2. AGBASIALO GRACE CHINWEKENE F
3. EJAKPOVI FAVOUR DIVINE F
4. EKPEMUPOLO MARY WERIDIGHA F
5. ESEZOBOR JENNIFER AREKPITAN F
6. JERO FRANCA OGHIRENKUMOR F
7. JOHN CLINTON M
8. OSIGBEMHE EMMANUELLA EMESO F

 

MASS COMMUNICATION

S/N NAME SEX
1. AGUSI BLESSING F
2. ATUNUFIA DEBORAH F
3. EHIMIKA ENOCH M
4. IMARIAGBE SALOME F
5. ODIACHI ONYEKACHI F
6. OGBONNA CHIDI-EBERE M
7. OLAJIDE TAIYE OLAKUNLE M
8. UGOCHUKWU C. BENITA F
9. UKPEIBO RUKEVWE DIVINE M
10. UMUKORO STEPHANIE O. F
11. AMAMIEYE MEHETABEL F. F
12. AUGOYE OSONOBRUGHWEORUME F
13. DAJUMA ZINGBYEN SIMAN F
14. EDEWOR ELOHOR ANABEL F
15. ENEBELI KINGSLEY CHUKWUKA M
16. NWASOLU EMMANUEL C. M
17. SYGNS REGINALD A. M
18. UWADIAE PRECIOUS F
19. AZEKE OBEHI RACHEL F
20. CHICHAH FAVOUR M
21. EKHOVBIYE DIANA F
22. MOHAMMED O. GANIYAT F
23. NIKORO J. BENJAMIN M
24. OLAIFE QUEENESTHER OLAMIDE F
25. OMON TRACY ONOSETA F
26. TAMUNOTONYE ABIGAIL F

 

MASS COMMUNICATION (DIRECT ENRTY)

S/N NAME SEX
1.        IGALI N. SHARON F
2.        ROBERT MARTHA F
3.        AUSTIN DANIEL NIMI M
4.        EWA HENSHAW REJOICE F
5.        IDEMUDIA JESSICA AISOSA F
6.        IKE GOODNESS CHUKWUNONSO F
7.        OGBOGU IFEOMA PAULETTE F
8.        OMOKARO JENNIFER F
9.        OSAYANDE SOPHIA F
10.    UVIASAH OGHENEOVIE M

 

POLITICAL SCIENCE AND PUBLIC ADMINISTRATION

S/N NAME SEX
1. ASSAYOMO PRINCESS F
2. EDEMIRUKEWA OGHENETEGA JOACHIM M
3. IYOMAHAN-AJAYI DOYIN SANDRA F
4. NOSABATA BRIAN HOWELL M
5. OPUKEME CHRISTIAN MONDAY M
6. WILSON RUTH F
7. AKHIGBE AGGE IHINOSEN F
8. OROBOR GREAT P. M
9. OWOHA ESE F
10. UDOFIA VICTORY SUNDAY F
11. DIEUKAM FAVOUR OGHENEYOMA F
12. EFEMHONEKEKE OSAZEE M
13. EMOFONMWAN IKPONWOSA M
14. SAGBE KURUO NATHANIEL M

 

POLITICAL SCIENCE AND PUBLIC ADMINISTRATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. OYAOLE HALIMAT ROSABEL F
2. AVRAHAM ERICA OMOSEFE F
3. GARRICK OLAWALE STANLEY M
4. ISIBOR JOSHUA COSMAS M
5. TUKOROGHA JOSHUA TAMARA M

 

SOCIOLOGY AND ANTHROPOLOGY

S/N NAME SEX
1. LELEGITE CLINTON DANIEL M
2. OKPETA DAVID IKHAZUANGBE M
3. AMADASUN JOY O. F
4. OMOLAGBON RAPHAEL M
5. OROKA THEODORE O. M
6. OKITO WILFRED IKIYOUKAE M
7. UWEH BRIAN N. M

 

SOCIOLOGY AND ANTHROPOLOGY (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. ABIRI QUEEN EBIKABOERE F
2. AGHWADOMA ESE F
3. AMADI OMASIRICHI HOMA F
4. AYABAZU SOMTOCHUKWU PRINCEWILL M
5. CHIEMEKE CHINWIKE BENEDICT M
6. IDOGUN PROMISE DEBORAH F
7. KOROKOROSEI PEREBI VICTOR M
8. MEGA EJIRO MICHELLE F
9. ONWUGBONU ANITA CHIOMA F
10. TUKOROGHA FAVOUR F
11. AMADI OMASIRICHI HOMA F
12. AYOBAZU SOMTOCHUKWU M

S. O. Idehen                                                           M. Uwaifo
Chairman UAB                                                         Deputy Registrar (Admissions)
UAB Secretary

 

 

PART-TIME

FACULTY OF AGRICULTURE AND AGRICULTURAL TECHNOLOGY

AGRICULTURAL ECONOMICS

S/N NAME SEX
1. OGIEMWONYI OSAGIE M

 

ANIMAL SCIENCE

S/N NAME SEX
1. JAMES JACOBS PARADISE M

 

 

FACULTY OF ARTS AND EDUCATION

ACCOUNTING EDUCATION

S/N NAME SEX
1. LAMIDI ANGELA F
2. MALOMO RACHEAL F
3. NDUKA O. JOAN F
4. MGBEORDINMA BLESSING F

 

ECONOMICS EDUCATION

S/N NAME SEX
1. OJEMEN CLEMENT M

 

ECONOMICS EDUCATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. ONYEMALI PATRICIA UWA F
2. FAVOUR IBINABO ELEKI F
3. OHENHEN OSAZUWA M
4. EDOBOR OSARIEMEN HELEN F
5. EDUGHAEN HELENA F

 

ENGLISH STUDIES

S/N NAME SEX
1. ALAZIGHA DANIEL M
2. AKAHOMEN EHIGIE M
3. EKOPIMOH O. SAM M

 

ENGLISH STUDIES (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. OGHAKENAMU OSAMNONYI M

 

ENGLISH EDUCATION

S/N NAME SEX
1. OMORODION ANTHONIA F
2. EDOGUN AGHAMA F

 

ENGLISH EDUCATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. ADOLOYI JOYCE ISIOMA F
2. LONGE OLUWATOYIN COURAGE F
3. AKPOFURERE OKE F
4. IMASUEN FAITH AMEN F

 

INTERNATIONAL STUDIES AND DIPLOMACY

S/N NAME SEX
1. IMAFIDON SMART M
2. OBASUYI UYI LEVI M
3. OGBONMWAN EHIGIE BENEDICTA F
4. UDOMA EXCELLENCE ONYEKACHUKWU M
5. CHIOKE HARRIS M
6. DAISY O. ELIAS OTONO F
7. OMOROWA THOMPSON M

 

INTERNATIONAL STUDIES AND DIPLOMACY (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. AGHO AISOSA BLESSED F
2. UHUNMWUAGHO I. KENNETH M

 

MATHEMATICS EDUCATION

S/N NAME SEX
1. OBADAN IDEMUDIA PETER M
2. OBAZEE DANIEL M

 

 

FACULTY OF BASIC AND APPLIED SCIENCES

MICROBIOLOGY

S/N NAME SEX
1. EMMANUEL JONAH M

 

MICROBIOLOGY (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. BELLO OYAKHILOME M
2. EDO WENDY AIMUAMWONSA F

 

PHYSICS (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. EWANSIHA GODSPOWER IGBINOSA M
2. ADEYEMO CLEMENT ADEWALE M
3. EKHATOR OSARETIN M

 

FACULTY OF SOCIAL AND MANAGEMENT SCIENCES

ACCOUNTING

S/N NAME SEX
1. IKABUBA NWOSU UGOCHUKWU E. M

 

ACCOUNTING (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. OMOREGBEE EMMANUEL M
2. ARIYO BOLADE O. F
3. EHIGIE JUSTICE O. M
4. ERUOTOR DANIEL M

 

BANKING AND FINANCE

S/N NAME SEX
1. IVUOGBE LYDIA F
2. KAYODE GRACE F
3. IKUENOBE V. OSAYAMEN F
4. ZABAYOR SUCCESS E. F

 

BUSINESS ADMINISTRATION

S/N NAME SEX
1. EMMANUEL SAVIOUR A. M
2. IDAHOSA MARIAN F
3. OMORAGBON FESTUS O. M
4. AIKHOMU JOY EHINOR F
5. ANEGBODE OMOZUSI F
6. IBOMOR WILLIAMS M
7. BROWN JUSTINA F

 

BUSINESS ADMINISTRATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1. ADINLOFU NGOZI SHCOLLY F
2. OSASEHI-COURAGE F F

 

MASS COMMUNICATION

S/N NAME SEX
1. JONACS BLESSBE E. M

 

MASS COMMUNICATION (DIRECT ENTRY)

S/N NAME SEX
1 ALE RITA F

 

POLITICAL SCIENCE AND PUBLIC ADMINISTRATION

S/N NAME SEX
1. OWAH CHIDINMA RACHAEL F
2. AFEBU ELIZABETH F
3. AUSTINE VICTORY F
4. BENEDICT E. UGOCHI F
5. EHIGIE ERHUN M
6. YAKUBU HOSEA DAUDA M
7. ASEMOTA HAPPY U. F
8. OBAMEDO OWEN D. M

 

SOCIOLOGY

S/N NAME SEX
1. EROMOSELE LUCKY M
2. EHIGIATOR PEGGY UWA F
3. EJIOGU NNAEMEKA OSINACHI M

S. O. Idehen                                                          M. Uwaifo
Chairman UAB                                                        Deputy Registrar (Admissions)
UAB Secretary